• Nombre de visites :
  • 2359
  • 24/10/2007
  • Date :

İYİ BİR BABA OLMANIN YOLU

baba

8-EĞİTİM, ASABİYETİ KONTROL ETMEK İÇİN DEĞİLDİR

  Kendi sinirinizi yatıştırmak için çocuklarınızı cezalandırmayın. Sinirlerinizin yatışması için bir müddet kendinize zaman ayırın, çocuk, sevmek ve eğitimin iki ayrı konu olduğunu görmelidir. Eğitmek ve cezalandırmak, bazı sıkıntıları beraberinde getirebilir. Fakat bunun hedefi kötü davranışları düzeltmek ve şahsiyet vermektir. "Ben çocuklarımı cezalandırdığım zaman ve onların ellerine vurduğum zaman bunu zevk aldığım için yapmadığımı tam aksine onların ileriki hayatlarında zarar görecekleri bazı kötü davranış ve alışkanlıklardan uzak tutmak içindir."

9-BIRAKIN KENDİLERİ "NE EKERSEN ONU BİÇERSİN" SÖZÜNÜN MANASINI ANLASINLAR

  "Ben oğlum için çok şık spor bir şapka satın aldım. Ona her yerde bu şapkayı takmamasını söyledim. O, beni dinlemedi ve sonuçta şapkasını çaldırdı. Biz şapkayı kimin çaldığını biliyorduk, kararım gidip şapkayı geri almaktı, fakat şapkayı geri almanın zamanı olmadığına karar verdim. Oğlum bu olaydan bir ders almalıydı." Çocuklarımız bazı yanlış kararlar aldıkları zaman, bir babanın yapması gereken en güzel şey, çocuğun kendisinin o olayın sonucunda başına gelenlerden bir sonuç almasıdır.

10-ONLARA KARŞI SEVGİNİZİ GÖSTERMEKTEN KORKMAYIN

  Sevgi ve muhabbet dolu kelimeleri kullanmanın çok büyük önemi vardır. Araştırmalar sonucunda şu gerçek ortaya çıkmıştır ki eğer çocuklarımıza bu sevgiyi yaşatmazsak, bu kayıp halkayı tamamlamak için yıkıcı ve zaralı bazı şeylerin peşine düşeceklerdir. Bir babanın çocuklarına, "Sizi seviyorum" demediği bir gün olmamalıdır. Bu cümleyi söylemediğimiz gün, en son fırsatımız olabilir. Birçok çaba ve gayretten sonra Allah"ın bahşettiği babalık ünvanına yetişiriz. Zamanımızın çoğunu çocuklarımıza ayırmalıyız ki, geriye dönüp baktığımız da, "keşke onlara daha fazla zaman ayırsaydım ve onları ne kadar sevdiğimi söyleseydim" demeyelim.


BABA OLARAK VAZİFENİZİN FARKINA VARIN

İYİ BİR BABA OLMAK İÇİN

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)