• Nombre de visites :
  • 3123
  • 12/2/2017
  • Date :

Tebessüm etmek 

tebessüm etmek

Bilim adamları, tebessümün kuvvetli manalar taşıdığını ve insandaki iç akla etki edebildiğini görmüşlerdir. Tebessüm; bir çok yönden başkalarına verilebilecek bir sadakadır. Şöyle ki:

- Tebessüm; başkalarının gönlüne sevinç koymaktadır. Bu da bir çeşit sadaka dır. Belki de en önemlilerindendir.

- Tebessüm; bilgiyi başkalarına çok kolay bir şekilde aktarmaktadır.

- Basit bir tebessüm ile dahi bir ortamdaki gergin havayı uzaklaştırman mümkündür. Bu da malın (paranın) yapamayacağı bir şeydir. O halde burada tebessümün maldan daha önemli olduğunu görmekteyiz. Bu sebeple başkalarına sunduğun en küçük bir tebessüm (gülümseme) dahi sadakadır.

- Tebessüm ve şifa: Bir çok doktor, tebessümün şifa vermede etkili olduğunu farketmişlerdir. Bu sebeple bazı araştırmacılar, doktorun gösterdiği tebessümün bir çeşit ilaç olduğunu açıkça söylemeye başlamışlardır. Bu sebeple; arkadaşına, eşine veya komşuna sunduğun bir tebessüm, haddı zatında farkında olmadan onlara sunduğun bedava bir şifa reçetesidir. Bu da vermiş olduğun bir çeşit sadakadır. Bu ve diğer sebeplerden dolayı gülümseme; bir çeşit sadaka, ikram ve ihsandır. O halde şimdi: Peygamber (s)’in niçin: “müslüman kardeşinin yüzüne tebessüm etmen sadakadır” dediğini anladın mi?

Abduldaem Al-Kaheel

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)