• Nombre de visites :
  • 3501
  • 13/4/2013
  • Date :

 10 Enerji veren yiyecek-2

 10 enerji veren yiyecek

Tam Tahıllar: Beyaz pirinç, ekmek ve makarna yerine tam tahıllı türlerini tüketmek, kan şekeri seviyelerinizi dengede tutmanıza yardımcı olacaktır. İşlenmiş karbonhidratlar, çok az miktarda lif içerir ve ağır bir şekilde işlem görmüştür. İşlenmemiş olan karbonhidratlar ise lif açısından zengindir. Bu lif oranı da karbonhidrattan şekerin açığa çıkma süresini yavaşlatır. Böylece yüksek oranda lif içeren gıdalar, kan şekerinde ve enerji seviyelerinde ani yükselme ve düşmeler olmasına neden olmaz. Lif aynı zamanda midede genişleyerek daha uzun bir süre boyunca daha tok hissetmeyi sağlar. Esmer pirinç ve tam buğday ekmeği, iyi birer Pantotenik asit (daha iyi bilinen adıyla B5 vitamini) kaynağıdır. Bu vitamin, gıdalardan enerji veren besleyici maddeler elde etmeyi sağlar.

    Balık: Balık, çok iyi bir protein ile çok çeşitli vitamin ve minerallerin kaynağıdır. Somon, uskumru, alabalık, taze ton balığı ve sardalya gibi yağlı balıklar, gıdaları enerjiye dönüştürmek için önemli vitaminler olan B6, Niyasin (B3) ve B12 vitaminleri açısından zengindir. Balık aynı zamanda, enerji üretimi için bir başka anahtar niteliğindeki mineral olan magnezyum açısından zengindir. Yağlı balıklar aynı zamanda kalp için faydalı olan omega-3 gibi sağlıklı bir yağı içerir.

    Yağsız kırmızı et: Kırmızı et kimi zaman kötü olarak nitelendirilir. Ancak yağsız kırmızı et, vücudun enerji için hayati bir öneme sahip olan protein ve demir gibi eksikliklerini gidermeye yardımcı olabilmektedir. Düşük demir seviyeleri, ana semptomları yorgunluk, rehavet ve genel bir enerji eksikliği olan demir eksikliği anemisine neden olabilmektedir. Et aynı zamanda, tükettiğimiz gıdalardan enerji almayı sağlayan temel bir vitamin olan B12 vitamininin ana kaynaklarından biridir.

    Fasulye ve mercimek: Enerjiyi yavaş bir şekilde açığa çıkarır. Yüksek miktarda lif içerir. Bu nedenle daha istikrarlı bir şekilde enerji verir. Barbunya, mercimek ve fırında pişirilen kuru fasulye, enerji seviyelerini sabit tutmak için gerekli olan demirden yüksek miktarda içerir. Fasulye ve mercimek yemeklerden çorbalara ve salatalara kadar çok çeşitli yemekler içinde kullanılabilen ve tokluk sağlayan malzemelerdir.

    Yumurta: Vücudumuzdaki proteinlerin yapı taşı olan 9 temel amino asit içermesi nedeniyle tam protein kaynağı olarak adlandırılabilecek nadir gıdalardan biridir. Bu amino asitler yeni kas dokuları oluşturmak ve hasar gören dokuları onarmak için hayati bir önem taşır. Zengin bir protein kaynağı olan yumurta, enerji artırmak için mükemmeldir. Enerjinin daha yavaş bir şekilde açığa çıkmasını sağladığı için size daha uzun bir süre boyunca, tok hissettirir.

    Sarımsak: Bolca sarımsak yemek, kokusu nedeniyle sizi pek de popüler bir insan haline getirmeyebilir. ancak sarımsağın sağlığa faydaları yüzyıllardır bilinmektedir. Bu güçlü bitki, yorgunluğun azalmasına ve enerji seviyesinin yükselmesine yardımcı olabilmektedir. Ayrıca kalp sağlığı ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesi ile ilişkilendirilmektedir. Tüm bunların yanında, yemeklere harika bir tat verir!


 10 Enerji veren yiyecek-1

Bu gıdalar kirli hava ve sigara dumanına karşı sizi koruyor

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)