• Nombre de visites :
  • 3408
  • 13/4/2013
  • Date :

10 Enerji veren yiyecek-1

enerji için yemek yeme

Sabah yataktan çıkmak çok zordur, sabah kahvesi olmadan çalışamazsınız, öğleden sonrası rehaveti sizi, günü kurtarabilmek için şekerli atıştırmalıklara ve içeceklere yöneltir... Bunlar tanıdık geliyor mu? Her zamankinden daha meşgulüz. Her şeyi aynı anda yapan bir kuşak! İşi, ev yaşantısını, ilişkileri, aileyi ve sosyal faaliyetleri bir arada yürütmeye çalışıyoruz... Bu kadar bitkin hissetmemiz boşuna değil! İyi bir gece uykusu, kendimizi tazelenmiş ve enerjik hissetmemiz için gerekli olan tek etken değil. Yediklerimiz de aynı zamanda bedenlerimize güç sağlamak için çok büyük bir rol üstleniyor. Doğru yiyecekleri seçmek, gün boyunca sahip olduğumuz enerji seviyelerimiz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Ancak çoğunlukla, kendimize bakmak, günlük fırtınalı programımızdaki önceliklerin en sonunda geliyor. Doğal şekilde enerji veren gıdalar yerine çikolata, gazlı içecekler ve kafein gibi hızlı çözümleri tercih etmek, enerji seviyelerimizi arttırmanın basit bir yolu!

10 Enerji veren yiyecek

    Yulaf: Yulaf, kalsiyum, potasyum ve magnezyum açısından zengindir. Aynı zamanda enerji seviyesini yükselten B vitaminleri içerir. Magnezyum, yediğimiz gıdaları enerjiye çevirmek konusunda temel bir görev üstlenir. Beslenmenizde kalsiyum eksikliği, kendinizi enerjisiz hissetmenize sebep olabilir. Yulafın aynı zamanda glisemik indeksi düşüktür. Bu nedenle bedeninize sabit miktarda enerji sağlar. Sağlıklı bir kahvaltı ya da atıştırmalık olarak müsli, yulaf lapası ya da yulaflı kurabiyeleri deneyin.

    Sert Kabuklu Yemişler: İyi yağların yanında, protein, vitamin ve minerallerle dolu olan sert kabuklu yemişler, enerjiniz azaldığında tüketebileceğiniz ideal atıştırmalıklardır. Badem, enerji artıran mineraller olan magnezyum ve kalsiyum içerir. Ceviz, potasyum, çinko ve enerji verici demir açısından zengindir. Yer fıstığı, B6 vitamininin iyi bir kaynağıdır. B6 vitamini, gıdaların içindeki protein ile karbonhidratları, bedenin kullanmasına ve depolamasına yardımcı olur. Hangisini seçerseniz seçin, aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Çünkü sert kabuklu yemişler yüksek miktarda yağ ve kalori içerir. Küçük bir avuç ya da iki yemek kaşığı ideal bir posiyondur.

    Meyveler: Bol miktarda C vitamini, antioksidanlar ve lif içeren meyveler, enerjiyi artıran bir atıştıralık türüdür. C vitamini, vücudun yağ yakarak enerji elde etmesine yardımcı olan bir molekül olan karnitinin üretilmesi için çok önemlidir. C vitamini eksikliği sizi yalnızca halsizleştirmekle kalmaz, aynı zamanda vücudun yakmadığı yağı kaslarda depolamasına neden olur. Portakalda ve diğer turunçgillerde bol miktarda C vitamini bulunur. Muz da aynı şekilde ideal bir seçimdir: Vücudun tercih edilen enerji kaynaklarından biri olan karbonhidratın zengin bir kaynağıdır. Muz aynı zamanda, vücudun büyümesi ve bakımı için temel nitelikte olan potasyum elementi açısından zengindir. Kötü meyve diye bir şey yoktur. Bu nedenle doğru beslenmek için meyve tüketin.

    Sebzeler: Annem her zaman "yeşillikleri ye, yararlıdır" derdi, yalan da söylemezmiş! Enerji için önemli bir mineral olan demirden bol miktarda içeren brokoli ve ıspanak, pırasa ve Brüksel lahanası gibi gıdaların tümü, enerjiyi üst seviyelere çıkarır. Ayrıca sebzeler, vücudunuzun ihtiyacı olan temel vitamin ve mineralleri verir. Tatlı patates de, yüksek karbonhidrat ve enerji için hayati öneme sahip olan A ve C vitamini içeriği ile iyi bir seçimdir.


Sağlıklı Beslenme

ŞİFA KAYNAKLARI (Sebzeler)

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)