• Nombre de visites :
  • 2026
  • 23/6/2012
  • Date :

Başarının Prensipleri

başarının prensipleri

Hayatta ulaşmak istediğimiz hedefi, “geniş ve sağlam kültürlü, toluma yaralı, insani kemeler doğrultusunda ilerleyen, doğru düşünen, iyi işler yapan ve yaşamın her anından mutlu olmasını bilen kimseler olmak”‌ diye özetleye biliriz. Bunu sağlamak ise, bir takım ön şartlar ister. Ancak ve ancak bu şartları gerçekleştirir, belirli bilgiler ve prensiplere göre hareket edersek olumlu sonuç alabiliriz.

Önünüzde yaratıcı bir yaşam olmalıdır. Geçmişi bir kenara bırakarak, geleceğimizi nasıl monotonluktan çıkararak yeni şeyler başara bilmek için düzenleye biliriz, bunun üzerinde çalışmalıyız. İster genç ister yaşlı olun, yaşamınız için bir plan ve program belirlemelisiniz.

Tüm programlarınızı bu dünyada yaşayan bir insan olarak ayarlamaya çalışın, geçmişin ve geleceğin korkularını bir kenara bırakarak, şimdiyi yaşayın. Hayatın her aşamasında nasıl yaşanılacağını ve en ufak şeylerde bile nasıl mutlu olunacağını öğrenin. Bir yumurta, ekmek yemek bile sizi mutlu edebilir, yeter ki siz mutlu olmasını bilin.

Hayat, tüm zorluklarıyla beraber gene de sevinçle yaşanılabilir, siz sadece iki adım atarak mutluluk yolunda çaba harcamalısınız. Yersiz endişelerinizi bir kenara bırakın, kimse sorunsuz değildir, herkesin kendisine göre bir takım sıkıntıları vardır. Önemli olan bu sıkıntıları mutluluğa çevirmektir. Eğer acılar olmasaydı mutluluğun hiçbir anlamı olmazdı.

Şimdi sizlere yaratıcı bir kişilik kazanarak, hayatınızı mükemmellik yolunda devam ettirmek için, bazı tavsiyelerde bulunacağız:

1- Yaratıcı bir karakter için, öncelikle düşünce yapınızı değiştirmelisiniz. Eğer geçmişte ömrünüzü boş yere heder etmişseniz, onun için kendinizi suçlamaya devam etmeyin. Kimse kusursuz ve mükemmel değildir, herkes bir takım yanlışlar yapmıştır, şimdi siz bunlara üzülmek yerine dersler çıkarmalısınız.

Mutlu bir yaşam ve sürekli gelişmekte olan bir kişilik için artık olumsuz düşünmekten vazgeçin, olumlu düşünmek sizi hedefinize ulaştıracaktır. Siz değerlisiniz, birçok işleri en güzel şekilde yapa bilme kabiliyetine sahipsiniz, büyük bir öz güven ile geleceğe dair olumlu bakın. Hayata nasıl bakarsanız, bu alacağınız kararlar üzerinde çok büyük bir etki bırakacaktır.

Hedefe ulaşabileceğinize inanın ve bunun için eskisinden daha fazla çalışın. Kabiliyetlerinizi, kendinizi ve potansiyel güçlerinizi fark edin, daha sonra kendinizi olduğunuz gibi kabule din, ama kesinlikle olumsuz ve menfi düşüncelerin zihninize yerleşmesine izin vermeyin.

Size kendinizden başka kimse yardım edemez. En zor anlarda yanınızda bulunan ve sizi büyük zararlardan kurtaran bile sizin yerinize yaşayamaz. Yerinize karar alıp, düşünüp, mutlu olup yahut üzülemez. Bu hayat sizin hayatınız ve onu en doğru şekilde yaşamakta sadece sizin hakkınız. Hayata olumlu baktığınız ve kendinize güvendiğiniz sürece mutlu olabilirsiniz. Aksi takdirde yenilgi hiçbir zaman yakanızı bırakmayacaktır. Siz en güzel şekilde yaşamaya layıksınız, bunu aklınızdan hiçbir zaman çıkarmamalısınız.

2- Olumlu düşünüp, her şeye güzel bakabilmeniz için de; hayata ve olaylara karşı bakış acınızı değiştirmelisiniz. Ancak bu şekilde içinizdeki çıkmazlar ve bocalamaları çöze bilir, sağlıklı bir ruh haleti yakalayabilirsiniz.

Çok az insan olumlu düşünüp, yaratıcı olabilmektedir. Bunların başarılı olabilmelerinin en büyük nedeni, hayatın en zor anlarında dahi, ümit ışıklarını hep aydınlık tutmalarıdır. İnsanda umut var oldukça hayatta sevinçle yaşanılır.

3- Yaratıcı bir hayat için atılması gerekilen üçüncü adım ise, hedefin olmasıdır. Hedefsiz insan hiçbir zaman mutlu olamaz, yaşamda başarıya ulaşmak ve mutlu olmak için ulaşmak istediğiniz bir hedefiniz olmalıdır. Hedefe ulaşmak yolunda hiçbir zaman sıkılıp, tembelliğe kapılmayın, sürekli ulaşmak istediğiniz yeri hatırlayın, bu yürümenizde size güç verecektir. Siz hedefe ulaşamasanız da o size ulaşacaktır, önemli olan sizin ilerlemenizdir, bu yolda kazandıklarınızı ve sahip olduğunuz güzellikleri hatırlayarak azminize azim katın. Hedefe ulaşmanın yolu da size kalmıştır. Hedefi belirledikten sonra nasıl ulaşacağınızı da belirlemelisiniz.

Başarı yolunda hiçbir şey, yapabilmeğe inanmak kadar etkili değildir. İnsanın yapamayacağı hiçbir şey yoktur, azim, kararlılık ve çabayla istenilen her hedefe ulaşılabilinir. Korkar ve yapamam derseniz hiçbir zaman yapamazsınız. Başkaları başarılı ama siz başarısızsanız bilin ki, suç sizdedir. Başarılı olan, başara bileceğine inandığı için başarmıştır, sizde korktuğunuz için başaramadınız.

Öncelikle kısa süreli ve ulaşabileceğiniz hedefleri seçin, böylelikle çabuk soğumazsınız. İlk başta küçük ve sağlam adımlar atmaya çalışın. Bunun yanında büyük hedeflerinizde olmalı, ulaşmak istediğiniz çok önemli ideal ve ülküleriniz olmalıdır.

4- Başara bileceğinize dair en ufak bir şüpheniz dahi olmasın. Eğer tüm çabalarınıza rağmen yine de ulaşamadıysanız, yenilmeyin ve yeniden başlayın, kararlılık gösterdiğiniz sürece hedefe ulaşmanızda kesindir. Yaratıcılık yönünüzü harekete geçirerek, başarı yolunda yürümeyi sağlayın. Yenilikleri kabullenin, küçük hedefleriniz değişe bilir ama büyük idealleriniz değişmemelidir. Başarı yolunda değişik metotları uygulamaya çalışın.


Başarının Sırrı

Başarılı Girişimci Olmanın 10 Yolu

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)