• Nombre de visites :
  • 947
  • 2/5/2011
  • Date :

Bilinçli Aile Farkı-5

bilinçli aile farkı

İmam Muhammed Bakır (as) şöyle buyuruyor: Ailesinin ihtiyaçlarını giderip başkalarına muhtaç olmamaları için ve komşulara yardımcı olmak niyetiyle helal rızık peşinde giden kişi kıyamet gününde ayın on dördü gibi parlak bir yüzle Allahın huzuruna çıkacaktır.

İmam Sadık (as) şöyle buyuruyor:

Ailesi için helal rızık peşinde olan kişi, Allah yolunda cihat eden kişi gibidir.

İmam Rıza (as) şöyle buyuruyor:

Allahın yardımını dileyerek ailesinin geçimini sağlamak için helal rızık peşinde koşan kişi, Allah yolunda çarpışan askerden daha büyük bir mükâfata sahiptir.

Din sevgisini pekiştirmek.

Allahtan korkan insanlar her zaman aşırılık ve zulümden uzak duran insanlar olmuşlardır. Bir ailede ilahi bir yaşam benimsenmiş ise, o ailedeki denge ve düzen Allahın rızası doğrultusunda ayarlanmış ise o ailede hiçbir zaman huzursuzluk ve mutsuzluk yer alamaz.

Esasen mutsuzluklar ve huzursuzlukların ana kaynağı ilahi çizgiden uzaklaşmaktır.

İnsanı yaratan Allah onun özelliklerini herkesten daha iyi biliyor, onun potansiyellerini ve sahip olduğu olumlu ve olumsuz yönlerini herkesten daha iyi biliyor. Dolayısıyla Allahın insanlar için belirlediği yön ve koyduğu sınırlar insan için düşünülebilen en mükemmel hayat tarzını açıklıyor. Bütün olumsuzluklar ise bu çerçevenin dışına çıkmaktan kaynaklanıyor.

İlahi hayat çerçevesinde zorluklar olabilir ama mutsuzluklara yer yok, ilahi hayat çerçevesi dışında ise geçici zevkler olabilir ama mutluluğa yer yok.

Hediyeleşmek.

İnsanların şahsiyetine gösterilen saygı, sevgi duygusunu doğuruyor. Hediye vermek kişiye gösterilen bir tür saygıdır ve bu da ister istemez karşı tarafın kalbinde sevgi uyanmasına yol açıyor.

Hediyeleşmek, evlilik hayatının çok önemli bir parçasıdır ve eşler arasındaki sevginin pekişmesi için sık sık tekrarlanması gereken çok tatlı bir sevgi kaynağıdır.

Peygamber efendimiz eşlerin hediyeleşmesi hakkında şöyle buyuruyor: Çarşıya girip de ailesine bir hediye alan kişi (aldığı hediyeyi ailesine getirinceye dek) çok ihtiyacı olan fakirlere ihtiyaçlarını Allah yolunda taşıyan kişi gibidir.

Hediye, kalplerdeki kırgınlıkları kökünden söküp atacak kadar güçlü bir sevgi iksiridir. Alınan hediyenin maddi değeri çoğu zaman önemli değil. Eşlerin hediyeleşmekte gördükleri şey, alınan hediyenin maddi değeri değil, içerdiği diğer mesajlardır. Hediye, “seni seviyorum” diyor, “sen benim için önemlisin” diyor, “iyi ki varsın” diyor.

Değişik münasebetlerle alınan hediyeler kişinin aklından çıkmayacak bir iz bırakıyor ve güven hissini kişinin bilinçaltına kazıyor.

İmam Sadık (as) erkeğin ailesine dönük görevlerini sıralarken şöyle buyuruyor: Bayram günlerine özel yiyecekleri ailesinden esirgememelidir.

Bu konuyu burada noktalıyor bütün bilinçli çiftlere mutluluklar dolusu bir hayat diliyorum.

Zehranet.


[1] - Rum 21.

Bilinçli Aile Farkı-4

Bilinçli Aile Farkı-3

Bilinçli Aile Farkı-2

Bilinçli Aile Farkı-1

AİLENİN TEMEL GEREKSİNİMLERİ

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)