• Nombre de visites :
  • 938
  • 2/5/2011
  • Date :

Bilinçli Aile Farkı-4

bilinçli aile farkı

Yemekten sonra Ebu Talha’nın yorgunluğunun gittiğini gören eşi şöyle der: Birisi bize bir emanet vermiş olsaydı ve şimdi gelip onu bizden alsaydı rahatsız olur muydun? Ebu Talha “tabi ki hayır, neden rahatsız olayım ki” cevabını vermesi üzerine eşi, şöyle der: Az önce Allah bize verdiği emaneti geri aldı.

Bu sakinlik ve vakarı ölen çocuğunun annesinden gören Ebu Talha ise durumu sükûnetle karşılar ve bu olayı peygambere anlatır.

Peygamber efendimiz olayı duyduktan sonra şöyle buyuruyor:

Benim ümmetimde de Beni İsrail’in sabırlı kadını gibi bir kadın bırakan Allaha hamdolsun.

Daha sonra Resulullah bu çift için dua eder ve peygamberin duası üzerine yüce Allah Ebu Talha’ya dokuz hayırlı evlat verir.

Yemek seçimi.

Eşlerin yemek konusunda aynı zevk ve isteklere sahip olması, aile sağlığını pekiştiren etkenlerden birisidir.

Açık konuşmak gerekirse eşlerin yemek konusunda anlaşmaları, evdeki potansiyel birçok anlaşmazlıkların kalkması anlamındadır. Özellikle yemek istediğiniz bir yemek varsa, gerekli malzemeleri eve getirip eşinizi bu konuda bilgilendirmelisiniz.

İşin doğrusu ise yemek konusunda çok bencil ve titiz davranmamaktır. Bu tür davranışlar eşinizin yorgunluğuna yorgunluk katan ve halk değimiyle onun elini soğutan bir davranıştan öteye gitmeyecektir.

Peygamber efendimiz (sav) şöyle buyuruyor: Mümin kişi ailesinin zevkine uygun yer, münafık kişi ise ailesine kendi zevkine uygun yedirir.

Peygamber efendimiz hiçbir zaman yemek seçmez ve her zaman eşinin hazırladığı yemeği eşiyle birlikte yerdi.

Kesin olarak bilinen bir gerçek var o da kadının hazırladığı güzel yemeklerin eşinin ona karşı olan güzel duygularını artırdığıdır. Hani erkeklerin kalbine giden yol midelerinden geçer derler ya, bunun tamamen doğru veya tamamen yanlış olduğunu söylemiyorum ama en azından kısmen ve birçok erkekte geçerli olan bir gerçektir.

İmam Sadık (as) ideal kadının özelliklerini sıralarken güzel yemek pişirme özelliğine de değiniyor ve şöyle buyuruyor: Kadınlarınızın en iyisi, iyi kokan ve iyi yemek pişiren kadınlardır.

Bu hadisin bir benzeri de Peygamber efendimizden nakledilmiştir.

Aile geçimini temin etmek.

Bir kadında aranan özellik, güler yüzlü olmak ve güzel yemekler hazırlamak ise bir erkekte aranan başlıca özellik ailesine sunduğu yiyeceklerin helal olmasıdır. İşin bu bölümü evin hanımını ilgilendiren birçok bölümden çok daha tehlikeli ve aile için daha hayatidir.

Haram mal, kişinin kendisine zarar verdiği gibi ailesine de yansıyor ve doğurduğu sonuçlar yemek pişirmemek veya asık suratlı olmaktan çok daha tehlikelidir.

Kuşkusuz her ailenin erkeği o ailenin geçimini sağlamakla yükümlüdür. Evin erkeği, bu görevini layıkıyla yerine getirip helal rızık çerçevesinden dışarı çıkmazsa çok büyük bir görevi başarıyla yerine getirmiştir ve Allah katında çok büyük bir makamı elde etmiştir.


Bilinçli Aile Farkı-3

Bilinçli Aile Farkı-2

Bilinçli Aile Farkı-1

SAĞLIKLI AİLE 2

Ailede Fazilet Tecellileri-6

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)