• Nombre de visites :
  • 924
  • 17/4/2011
  • Date :

Bilinçli Aile Farkı-3

bilinçli aile farkı

Sevgi göstermek.

Evlilikler genellikle sevgiyle başlar ve evliliğe dönüşür ama İslam’ın bu yöndeki tavsiyesi kişinin, içindeki sevgiyi dışa vurması ve bunu eşine yansıtmasıdır.

İmam Sadık (as) şöyle buyuruyor:

Birisini sevdiğinde sevgini ona göster zira bu, aranızdaki sevgiyi pekiştirecektir.

İmam Sadık (as) diğer bir hadiste kadın ve erkeklerin sevgi gösterme şekillerinin farklı olduğuna değinerek kadınların sevgi gösterme şeklinin nasıl olması gerektiğini şöyle açıklıyor:

Başarılı bir evlilik için kadının uyması gereken üç şeyden birisi, eşini baştan çıkaracak şekilde ona sevgi göstermesidir.

Karşılamak ve uğurlamak.

İnsanın ailesi ve yuvası huzur bulduğu ve rahatladığı yerdir. Helal bir rızık kazanmak için türlü zorluklara maruz kalan ve belki de insanların acı sözlerine katlanmak zorunda kalan bir kişi evine döndüğünde onu rahatlatacak sözler duymak istiyor, huzur bulacağı ve sakinleşeceği bir ortamla karşılaşmak istiyor. Güler bir yüzle karşılaşmak istiyor, kendisini sıcaklığına bırakacağı bir eşle karşılaşmak istiyor.

 Onu karşılayan, tebessümüyle ona hayat veren ve getirdiklerini elinden alıp ona hoş geldin diyen bir sıcak bakışla karşılaşmak istiyor.

Bir kadın böyle olursa kocasının rızasını kazandığı gibi rabbinin de rızasını kazanmış olacaktır, bu basit gibi görünen davranışların Allah katındaki değerini belki de hiçbir lisan Peygamber gibi açıklayamaz.

Bir gün bir kişi Resulullah’ın yanına gelerek şöyle buyurdu: Benim eşim, eve girdiğimde beni karşılıyor, evden çıktığımda ise beni uğurluyor. Beni üzgün gördüğünde yanıma gelip şöyle diyor: Seni üzen şey nedir? Geçimimiz için üzülüyorsan, emin ol ki başkası (Allah) onu üstlenmiştir, Ahiret için üzülüyorsan, Allah hüznünü artırsın.

Bunun üzerine Resulullah şöyle buyurdular: Yeryüzünde yalnızca Allah için çalışan insanlar vardır ve bu kadın da onlardandır, şüphesiz ona yarım şehit sevabı vardır.

Hz Ali, kadınların efendisi ve bütün zamanların örnek eşi hakkında şöyle buyuruyor: Allaha yemin ederim, ölümüne dek ona hiçbir zaman gazaplanmadım ve onu hiçbir işe mecbur kılmadım. O ise hiçbir zaman beni üzmedi ve hiçbir zaman bana karşı gelmedi. Ona baktığımda ise bütün hüzün ve yorgunluğum gidiyordu.

Hadis kaynaklarında şöyle rivayet edilmiştir: Büyük sahabi Ebu Talha Ensari, tek oğlunu çok severdi ve herkes bunu bilirdi. Bir gün bu çocuk hastalar ve hastalığı bütün tedavilere rağmen ilerler, oğlunun ölmek üzere olduğunu gören Ebu Talha’nın eşi Ebu Talha’nın çocuğuna olan düşkünlüğünü bildiği için onu evden çıkarmak için Resulullah’ın yanına gönderir. Ebu Talha evden çıktıktan kısa bir süre sonra da çocuk ölür ve annesi onun cenazesini başka bir odaya taşıyıp, Ebu Talha için yemek hazırlamaya başlar, kendisini süsleyip güzel kokular sürüp Ebu Talha’nın gelmesini bekler. Eve giren Ebu Talha’yı her zamanki gibi güzel bir şekilde karşıladıktan sonra onu yemek sofrasına oturtur ve hazırladığı yemeği ona sunar. Ebu Talha çocuğun durumu nasıl? Diye sorduğunda ise, diğer odada uyuyor cevabını verir.


Bilinçli Aile Farkı-2

Bilinçli Aile Farkı-1

SAĞLIKLI AİLE 2

Aile içi sorunlar ve çözüm yolları (2)

Aile Kurma

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)