• Nombre de visites :
  • 1130
  • 17/4/2011
  • Date :

Bilinçli Aile Farkı-2

bilinçli aile farkı

Sevgi dolu sözler.

Aile hayatının sağlıklı olmasını sağlayan en önemli etkenlerden birisi sözlü diyalogların doğru bir şekilde yapılmasıdır.

Doğru sözcüklerin seçilmesi, düşünerek konuşulması ve sevgi içeren sözcüklere ağırlık verilmesi karşı tarafın muhtemel olumsuz düşüncelere kapılmasını önlediği gibi aldığı sevgiye sözlü veya başka bir şekilde karşılık vermesine sebep oluyor. Bu ise aile hayatının her zaman sevgi dolu, canlı ve sıcak olmasını sağlıyor.

Eşler, birbirlerini güzel sözcüklerle seslediklerinde, bu, sadece eşlerin birbirilerine duydukları sevginin fazlalaşmasına yol açmıyor, aynı zamanda o evde yaşayan diğer kişilerin hayat tarzlarını da oldukça fazla etkiliyor. Böyle bir ortamda büyüyen bir çocuk, bu davranışları örnek alarak kendi hayatına yansıtacaktır ve yıllar sonra kurduğu ailede sıcak bir ortam sağlamak için zorlanmayacaktır.

Hz Ali şöyle buyuruyor:

Güzel bir cevap almak istiyorsanız güzel konuşun.

Eşin ağzından çıkan güzel sözcükler adeta kişinin ruhunu okşuyor ve insanın bütün yorgunluğunu alıyor.

Peygamber efendimiz (sav) şöyle buyuruyor:

Erkeğin, eşine “seni seviyorum” demesi, hiçbir zaman onun kalbinden çıkmaz.

Doğruyu söylemek gerekirse insan, kendisini her zaman güzel sözcükler kullanmaya alıştırmalıdır. zira insanın fıtratı her zaman güzellikten yanadır ve güzellik gördüğü yere sevgi duyar.

Hz Ali şöyle buyuruyor:

Arkadaşlarının çok olması düşmanlarının ise az olması için dilini güzel sözcüklere ve selam söylemeğe alıştır.

Eşler arasında söylenen güzel sözcükler farklı toplumlar ve kültürlere göre farklılık kazanabildiği gibi farklı zamanlara göre de değişkendir. Dolayısıyla her sevgi dolu sözcüğü her yerde söylemek de doğru olmayabilir ve bu sözcükler kullanılmadan önce birçok faktör göz önüne alınmalıdır.

Diğer yandan kötü ve yaralayıcı sözler de olumsuz yönde oldukça etkilidir öyle ki bu sözcüklerin etkisi bazen kişinin hayatının tamamını etkisi altına alıyor. “Kılıç yarası geçer dil yarası geçmez” sözü ise bu gerçeği hatırlatıyor.

Hz Ali şöyle buyuruyor:

Kötü sözlerden kaçının zira kötü sözler kalbi kin ve nefretle dolduruyor.

En güzel isimle seslemek.

Kişinin, eşini, onun en çok sevdiği adla seslemesi aralarındaki karşılıklı sevginin artmasına yol açan en etkin yöntemlerden birisidir.

Peygamber efendimiz bu gerçeğin bütün toplumda yaygın olması gerektiğine değinerek şöyle buyuruyor:

Üç şey Müslümanlar arasındaki sevgiyi artırıyor: 1- Güler yüzlü olmak 2- İçeri giren kişiye yer açmak 3- Kişiyi en sevdiği adla seslemek.

Selam söylemek.

İslam öğretileri, eşler arasındaki sevgiyi artıran diğer bir faktörün ise eşlerin birbirlerine sevgi dolu ve açık bir şekilde selam vermeleri olduğunu gösteriyor.

Bütün aileye selam söylemek ve özellikle eş’e selam söylemek ailedeki canlılığı artırıyor.

İmam Sadık (as) şöyle buyuruyor:

Kişi evine girdiğinde selam söylemelidir.


Bilinçli Aile Farkı-1

AİLENİN TEMEL GEREKSİNİMLERİ

AİLE GÜNÜ

Aile içinde sabır

Ailenin önemi

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)